Táboranka

Dechová hudba Táboranka je složena z muzikantů sousedních obcí a měst v Podkrkonoší kolem obce Košťálov, kde je v současnosti také její zázemí. Této oblasti vévodí hora Tábor, podle které kapelu kolem roku 2000 pojmenovali - TÁBORANKA. Ti, kteří v Táborance hrají, hrají s chutí, s láskou a s radostí...

Dechový soubor Táboranka má svůj původ v dechové hudbě z Nové Vsi nad Popelkou, která byla založena již roku 1920. Kdysi platilo, že byla dechovka snad v každé vesnici. Postupem času se v kapele vystřídalo nepočítaně členů, ale i několik kapelníků. Původního Václava Mizeru vystřídal Josef Čapek, pak Josef Mizera a Vladislav Ševců - dlouholetý basista. Ten v červenci 1999 při svých 75. narozeninách předal vedení kapely hráči na křídlovku a zpěvákovi RNDr. Jiřímu Jínovi, který vede kapelu dosud.

Táboranka má 16-20 členů a je takovým náborovým prostředím pro začínající muzikanty. Základem Táboranky se stal muzikantský rod Jínových. Na počátku stál hráč první křídlovky Miroslav Jína z Libštátu. Jeho syn - kapelník Jiří Jína (křídlovka, zpěv) přivedl své syny - Vojtu (trubka obligátka), Hynka (zpěv, trubka, trombon), na bicí dnes drží kapelu Tonda Jína. Na klarinet hraje další vnuk Miroslava Jíny - Míra Jína z Rokytnice.

Táboranka koncertovala v rakouském Sattledtu, v Sazka Areně Praha (2007), na Kubešově Soběslavi (2008, 2011), v červnu 2009 se zúčastnila na pražském výstavišti Mistrovství Evropy dechových hudeb a festivalu "Hraj, kapelo, hraj", v roce 2010 reprezentovala kraj ve finále Zlaté křídlovky v Hodoníně. Každé září v letech 2010, 2011 a 2013vždy po celý týden koncertovala na slunečném pobřeží Chorvatska. Obecenstvem byli hosté z celé Evropy ubytovaní v hotelích na Makarské riviéře.

Vytvořte si webové stránky zdarma!